Controversies Trail Tanzania Actor, Steven Kanumba's Death {PICTURES}

Story by Osaremen Ehi James/Nigeriafilms.com
news
Last Updated:Sunday, April 8, 2012

Ramsey Nouch and Steven

Yesterday, the death of top Tanzanian actor, Steven Kanumba went viral online.

According to reports monitored online by Nigeriafilms.com, the death of Steven has been generating many controversies.

While some believe that an actress, Elizabeth 'Lulu' Michaels, who he was allegedly dating, was responsible for his death, others believe otherwise.

Elizabeth is believed to have pushed Steven, which allegedly resulted to his death after hitting his head on a hard surface.

Some online blogs reported that Elizabeth has been arrested by police in Tanzania.

There are calls from some people on Tanzania for full investigation into the actor's death.

Do you have a story/gist for publication? Please email it to story@nigeriafilms.com
R.I.P
BB
4/8/2012 11:48:07 AM
May he rest in perfect peace.............
Reply
RIP
Eda
4/8/2012 12:26:02 PM
RIP stiv.
Reply
Pray
Analyst
4/10/2012 6:00:34 AM
We like you but GOD like you more may your soul rest in peace
Reply
Sad
moi
4/8/2012 12:29:17 PM
this is really sad,Kanumba was a top top actor, may his soul rest in peace.
Reply
Politics
Bea
4/8/2012 1:06:54 PM
He was planning to be a presidential candidate in 2015 so a politician killed him, his death was not natural oo, any who, you will rest in peace after they catch your killer but if you died a natural death then u will rest in peace. 28 years old is very young.
Reply
s2pid
mtz
4/9/2012 2:35:41 AM
cut the crap
Reply
I belive
Philes davis
3/24/2013 7:55:18 AM
I belive the death ov steven was nt nature
Reply
Kanumba
Mark
4/8/2012 1:12:43 PM
May the soul of innocent young man rest in eternal peace
Reply
T.I.P.
Albert Ottaru
4/8/2012 1:31:22 PM
rest in peace br.... u were Tanzanian # 1 ACTOR...
Reply
Kanumba pole sana kwa kifo yako naomba uwe malpamema.
Kishwahili
2/1/2014 10:44:06 AM
Eunice
Reply
sad
sai
4/8/2012 1:47:11 PM
rest in peace this world will remember u always
Reply
pole
Patrick Francis
4/8/2012 2:19:44 PM
for really Mungu ailaze mahali pema peponi roho ya marehremu Steven kanumba,,alie kuwa muiguizaji maaarufu nchini Tanzania
i kno inauma but plzz guyzz dnt forget his family the way u was lovin him,just keep ur love to his familyy plzzz,,
na Mwenyezimungu Atawajalie baraka na mema mengi duniani,,,Amen.
Reply
sad
eva
4/9/2012 2:57:45 AM
rest in peace.28yrs.oh God vry young.
Reply
Msaani mkuu Steven Kanumba
William Wilondja M'mombwa
4/8/2012 6:28:27 PM
Tulikuja kutembeya duniani nchi yetu ni mbinguni,wa katolika waliimba hivo.
Kwa maoni yangu musimulahumu mtoto huyo wa kike LULU kwa madai ya kumuuwa
mpenzi wake kwakusudi,sivyo;mimi nafikiri yeye anahuzuni zaidi kuliko sisi wote tunaoandika maoni yetu;lakini kwa bahati mbaya kifo kimetokeya.Police ihendeleye na hatua ya uchunguzi kisheria,ila kwa moyo wa kibinadamu wangemuhachiliya LULU ila
ahuzuriye kwenye mazishi ya mpenzi wake.Ninacho omba kwa sisi tumebaki wazima tujuwe kwamba kuishi milele nikukaa ndani ya YESU kikamilifu ili siku YESU atakuja kutiya ufalme wa MUNGU hapa ulimwenguni labda tunaweza kumuona Kanumba.

Maoni toka kwa WILLIAM akiwa Overseas
Reply
it was an axcident
sauda simba
4/9/2012 3:43:36 AM
kanumba alikuwa na mpenziwake lulu kwenye taifa yahabari ina sema kama walikuwa wanapigana kwa bahati baya lulu alimsukuma kanumba na sikuzake za kifo zilifika kwahiyo angekufanamna yote may he rest in peace
Reply
opion on the death of kanumba
nkurunziza dieudonne
5/1/2012 12:38:01 PM
i am very sad to hear that steven kanumba is died cz i was in the group of people who loved his films so what i wanna say is dat why many peope think that steven kanumba wasn't supposed to die,, what they have to understand is that we are the visitors on this earth but not live . many people asking who killed him or who caused him to die? but i can answer their questions by telling them that the creator who create him is the one who called him and no body can say that he can't die when his day is over God bless his family and his GF lulu .
Reply
Mama kanumba
Brenda
5/24/2012 1:00:10 PM
Mamangu,najua una uchungu sana wa kumpoteza mwanao akiwa bado mdogo,mimi pia naumia sana na si kwa kuwa ati nimepoteza 'actor' la hasha nimempoteza mtu ambae ni mkarimu,jasiri,mtu anaejua UTU,futa yote mamangu na umueke mungu mbele kwa kila dakika na atakusaidia,mwanao alienda kukuandalia makao mazuri mamangu,ooh pole sana mama oOh.
Reply
6/5/013
Luda stiv
5/6/2013 8:48:46 AM
Rest in peace braza.
Reply
Rest in peace Best Steve
John Elmes
4/8/2012 6:57:30 PM
Jamani watanzania kweli tumefikwa na msiba wa Balozi wa tanzania katika ulimwengu wa Filamu ! Lakini nawaombeni muwe na moyo wa uvumilivu na wa kustaimili ! Wote naamini kila mmoja ana Dini yake na kwa misingi ya Imani yake tunaambiwa Sote tu wasafili kama ndivyo basi haya Marehemu Steve Kanumba Amemaliza kazi na Mungu kamwita katika Ufalme wake . Tusiwe na Fikira potofu na kuanza kutafutana nani mchawi . Naomba Muamini Maneno yangu sisi tuna panga Leo nataka niwe pale na hapa Lakini Kumbuka Mungu ndio mpangaji wa Yote . Ninaumia sana sana kusema haya Ila ndio hali ya kiulimwengu sote tu wasafiri .....! I will be their when you call my name .....! No one can say no the day has come Angel of God the are waiting for him to the king dom of God . Rest in Peace Best Steve Kanumba ...! Jombaaaaaa
Am John Elme
From Los Angleous America
Reply
kanumba' s death
ella
4/8/2012 11:12:47 PM
i believe that was an accident. Don't call Lulu a killer because we know that she loved him and she didn't have any plan for pushing him. She is the one who is suffering than others. But to release her to go to attend the funeral would be more putting her at risk because Kanumba's friends and family
are still upset. My self i cry sometimes for him and it will take me a long time to forget it. Please don't condamne this girl bcz is innocent & depressed by tthe incident. I suggest to find her a psychiatrist
Reply
its not live
sherry
4/13/2012 1:33:30 AM
If she she loves him.she should not cheat on him by having otother mens.
Reply
HI
MARTHA
4/8/2012 11:31:11 PM
MIMI NAITWA MARTHA, SIKU YA KUSIKIA THE GREAT AMEFARIKI SIKUAMIN, TUMEMPOTEZA SHUJAA WETU, UKWELI HILI PENGO SIJUI KAMA ATATOKEA WA KULIZIBA, KWA KWELI BINAFSI NIMEUMIA SANA KWASABABU MSANII WA KWANZA KWA WANAUME NILIYEKUWA NAMPENDA NA NAPENDA KAZI ZAKE NI KANUMBA, MUNGU AILAZE ROHO YAKO MAHALI PEMA PEPON NA UPUMZIKE KWA AMAN AMEN
Reply
Poleni sana kanumba's family
m'monga ally Kimanga
4/8/2012 11:38:37 PM
Poleni sana family nzima ya kanumba na juwa si vyepesi kusahau ila ni vizuri kuelewa kwamba ni njia ya kila mmoja wetu na siku ikifika hakuna kuiyepuka na tujuwe kila safari ya kifo ina chombo chake cha ku safiria na hicho cha kanumba ndio alicho pangiwa kusafiriya na aliye tumiwa ni Lulu ila sio kusema kama aliuwa bali alitimiza yalio kuwa history ya mwisho ya kanumba ni munga ally Kimanga toka cape town
Reply
Did you have to leave so soon??
Williams tsui
4/9/2012 12:14:28 AM
Hey gentle,i xtl cnt blv ths dramah,ya too young to leav lyf .av always inspired 2 b lyk ew.......wots nt hapen den?is it natural or unatural i xtl cnt figure t up...wen i cloz ma eyes,ya memory kep lingerin at da bak of head..by brow.rip!
Reply
oooooh inauma sana
sarah peter mushi
4/10/2012 4:54:44 AM
jana nilkua xul nikisheherekea eastar thn some ugandan babe came n told me dat kanumba has died i was shocked at 1st i thot myb she wz lyng since she doesnt kno him....................later i realsd it wz true afta readn a ugandan newz pepa..hey guyz i cnt evn hold ma tearz .its a pitty 4 sure...kanumba rest in peace
Reply
Rip,my namesake
Dr Steve Kisembo
4/9/2012 12:28:33 AM
Dear Stevo.28 years that's too young to deserve such a violent death.With a heart full of bitternsess we heard of your death.Your memory will ever remain in our mind...It's so unfortunate that no Neurosurgeon was around you by then.HE would have done the least to save you; because we still needed you!
Rest in Peace.
Dr Steve;Goma DRC
Reply
kanumba's death
Jean
4/9/2012 12:51:02 AM
may your soul rest in peace lovely kanumba
but the police of tanzania could conduct a tangible investigation to find out the guilty of his death especially on lulu's side.....
what a vad month for us Rwanda citzens
God bless
Reply
kila mtu atakufa.
mohamed Daddy {kinyozi}.
4/9/2012 2:09:02 AM
if da day has reached honestly u can not escaped, 2 die old 2 die young, guys das is not ur plan it was planed by god {ALLAH} so the impnt thing is u n me 2 know dat the day will come n it will come without any notice,LULU is inosent she did not planed 2 kill KANUMBA am surely.
Reply
Lulu is inocent
Kareithi Mbugua
4/14/2012 3:21:07 AM
I agree with Mohamed,Lulu could not intentionally have killed his Love.I believe it was an accident and anyone could have done the same.Siku yake ilikuwa kafika na ni lazima angetuacha kwa njia yoyote ile.Mungu ailaze roho yake mahali pema peponi. Kareithi Nairobi Kenya
Reply
sad news
Nambusi eva
4/9/2012 3:00:37 AM
wht?may his soul rest in peace.only 28.
Reply
shockin death of steven kanumb
joseph mkhari
4/14/2012 7:07:38 AM
Its sad that such a rare talent had to leave us so early God be with his family we will always remember him for the contribution he made to the film industry may his soul rest in peace
Reply
it is not lulu's fold
sauda simba
4/9/2012 3:48:26 AM
kanumba alikuwa nampenziwake lulu sasa walikuwa napigana kwabahatimbaya lulu alimsukuma chini kwenye kichwa akafa naataivyo sikuzake zilifika ndomana amefariki may kanumba rest in peace
Reply
Condoleance
Robert Syayighanza- GOMA DRC
4/9/2012 3:49:05 AM
This world is made of plastic buildings, it will always surprise us and take away our beloved one.
As a movie producer, i miss to feature Steve in my future projects. Eastern DRCongo has lost their best actor, brother Steve. May his soul rest in piece, we will meet there that is the place we all going to.

Robert
Reply
Condoleance
Dina Laine Musau
4/10/2012 4:42:45 AM
Ta mort nous a vraiment surpris,parceque personne ne pouvais s'imaginer d'une mort prisque, l'accident et deja arriver mais se n'ete pas vonlontairement que Lulu a fait ca,je pense qu'elle est la seule en a souffrire plus que les membres de sa familles. que la polices lui accorde d'assister au funerail de son mari ca sera pour elle la dernier fois de le voir.mes condoleances le plus sincere le DRcongo pleure avec vous.
Reply
Condoleance
Archilene Kisando
4/9/2012 4:37:57 AM
Dear Steven Kanumba why did you go
you knew we would miss you so much brother! I sit around and wonder,
and watch the days go by.
We look at all the pictures,Movies of you,
and ask, why did you have to die?

You've always been there for us,
because you were our best star. May your soul rest in peace, love from Archilene Kisando Deborah (Australia) :( We will always lovin' ya sweetheart <3 <3 <3 <3
Reply
True
Saidi Msambya
4/25/2012 7:26:18 PM
That's true my dear Archilene, Why did you GO! Dear brother, May your soul rest in peace.
Reply
True ma cherie Archilene
Eric Musanganya
5/9/2012 7:15:21 PM
Tu as reseau ma cherie, We look at all the pictures,Movies of Kanumba,
and ask, why did Kanumba have to die?
Reply
dissapointment
nelson mahenye
4/9/2012 4:51:15 AM
im very dissapointed by most Tanzanians who term lulu as a muderer we should all be realistic to know that she is just a victim of circumstance so lets not put a stom into a tea cut(cut the crap) by saying things that realy dont matter now.am sory to say this but Kanumba is gone and never will he be back to us thus why we cant afford loosing another actress who is even young than Kanumba was and destroy her bright future. my condoleance to Kanumbas family and hope they dont take kanumbas dearth in a wrong way though it wil take time to heal but we pray that they become strong enough to let it go so that another innocent life at stake can be saved.we loved Kanumba and may his soul rest in peace.
Reply
Lulu to be forgiven
Vedast ( Pastor)
4/10/2012 9:27:33 AM
She is young, now under the most difficult times ever. She must be forgiven by every tanzanian, young & old. Salvation is her pill to swallow once she comes out of the prison. But who is going to preach to her? Because once she changes, no more dirty games no more embarassments.
At present, let her mourn her beloved Kanumba under tight security.
Kanumba, though gone for good your memories will cherish amongst your fans. RIP Kanumba, AMEN
Reply
saad news we gonnah miss you
steven kanumba
4/9/2012 5:01:47 AM
Naskitika sana kwa kifo cha stvn kanumba.... Munyezi mungu ataiweka roho yake pahali pema penye wema.. Ameen.... Kwa kwely mr kanumba huwezi kusahaulika tutakukumbuka tukingalia filamu zako nzuri.... na twaomba lulu awachiliwe sio kusudio lake.... Kila mtu atakufa na siku za mr stvn kanumba zime fika bsi hyo ndio ikawa sabbu.. Hakuna mtu ana weza kumuwa kipenzi chake cha roho! nakatika mapenzi nilazima ugomvi uwepo jamani we mst understnd diz! So plz we rqst diz lulu awachiliwe audhurie mazishi ya stvn.. Siku itakapo fanyika.... Nawapa pole familiya ya stvn kanumba.. Na marafiki zake!

My your soul rest in peace stevn kanumba we gonnah miss u... To as u wil always b live... And frvr in awa hearts.... *saaaaaaad*
Reply
KANUMBA'S DEATH
ZAYATI MAGELASA - TANZANIA
4/9/2012 5:45:58 AM
POLE SANA FAMILIA YA KANUMBA NA WAPENZI WA KANUMBA DUNIANI KOTE
KIJANA KANUMBA AMETUACHA AKIWA NA UMRI MDOGO SANA (28YRS )
ALIKUWA BADO ANAHITAJIKA SANA KTK KUELIMISHA JAMII KUPITIA FANI YA USANII PIA KUENEDELEZA WASANII CHIPUKIZI. MUNGU AILAZE ROHO YAKE MAHALA PEMA PEPONI. LAKINI LAZIMA TUKUMBUKE KUWA KILA MTU ATAPITIA NJIA YA KIFO KUELEKEA KWA MWENYEZI MUNGU HIVYO IBADA NA KUMCHA MWENYEZI MUNGU NI KITU CHA KWANZA KTK MAISHA YETU. MWENYEZI MUNGU HAPA ANATUPA MESSAGE TU KUWA ANAWEZA KUMCHUKUA KIUMBE WAKE WAKATI WOWOTE BILA KUJALI UMRI, MASKINI , UMAARUFU AU TAJIRI.
Reply
ITS ALL ABOT DA GREATI
FAITH
4/9/2012 6:43:54 AM
WAT CAN I SAY MEN!!!!!I really cant understand y dd u hav 2 liv dc earlier!!!We stil nid u men!!who is gana b lyk u,wel i stil cant accept ua death but may yo soul rest in peace!
Reply
R.I.P STEVEN
Tina- Rwanda
4/9/2012 6:54:46 AM
my condolences to the family of kanumba take heart. i didnt know him but i used to watch plenty of his movies,we will surely miss you steven, people in Rwanda loved you so much.RIP.....
Reply
Very angry
Beril
4/9/2012 6:59:24 AM
f**k lulu! Everything is bcoz of her!
Reply
was an accident
mary frm kenya
4/11/2012 4:28:34 AM
to er is human,2 forgive is devine.that gal didnt have the intention of killin kanumba.its sad bt we shuldnt condem her.let her b given the chancd to xplain wat realy hapend
Reply
Do not blame lulul
Msokolo
4/12/2012 12:11:16 PM
Blaming this girl at this moment won't help nd death is just a way where all of us gone pass nd lulu's case was just to make it happen thus she is a victim of circumstances so it's no t her fault she deserve to be forgiven.in n way receive my profile condolescence
Reply
One Day at a Time
Zablon
4/9/2012 7:09:14 AM
Kanumba has gone he will be no more there for us! he has left unreleased movie as a gift to we fans, it is sad, but all in all u are a Tanzanian HERO in the movie industry, we will never cease to remember all ur good deed. ONE DAY AT A TIME KANUMBA IN THAT RESURRECTION IF YES WE WILL SEE U AGAIN.
Reply
POLE
SAFI
4/9/2012 7:18:53 AM
POLENI SANA KWA FAMILA YA STEVEN KANUMBA, GREAT ACTOR. HATUTA KUSHAU? TULIKUWA BADO TUNA KUHITAJI ILA SHETANI AMEONA IVU KWA AJILI YAKO KAMTUMIA MPNZI WAKO KUKUSUKUMA ILA KWAKWELI NADHANI HAIKUWA MPANGO WAKE KUKUA.

RIP
Reply
so sad
teepee
4/9/2012 7:36:51 AM
rest in peace,bro
Reply
GREAT SHOCK
Chegge Ngussa
4/9/2012 7:53:55 AM
Of course i was shocked to hear Kanumba's death it's a huge gap left by the international actor inTanzania.But i can say no one knows the situation of his/her death except GOD of mighty, let the soul of Steven Kanumba rest in peace.Chegge Ngussa from Mwanza,Tanzania.
Reply
That's not far
Florida John
4/9/2012 9:38:39 AM
"Honestly, we need to learn to put our emotions on check! Always! Else we get what we dont like. I feel betrayed by Kanumba!..... it was too cheap a fight to kill a giant like you!! Aayi!! I wish we could all be careful and stay alive to the age that God want's us to reach..i.e. beyond 70! My brother I loved every movie you acted. And brother, you were getting better and better... then here you are...GONE!! You Celebrities, think of your fans, and take good care of yourselves...always!! ...and when it happens too soon, dont judge anyone and dont blame it on God! Just learn the lessons! Kanumba REST, REST, REST!!!
Reply
So sad
Nadia ramadhan from cape town
4/9/2012 9:52:17 AM
I m so sad of the death of our beloved steven kanumba may his soul rest in peace,he ws ma favorite actor will neva forget u stev RIP amen.
Reply
RIP
Issa Rashid
4/9/2012 10:32:29 AM
May he rest in peace.
if ever he acted well on this earth,he will be a man of paradise,otherwise....
muslims say,Inallillahi wainailayihi raaajjiuna.
we came from God,and to Him,we will return.
things like that happen,and will always happen
Reply
kanumba
joseph shiriye
4/9/2012 10:46:22 AM
R.I.P THE GREAT ...STEVEN KANUMBA
We loved u so much but GOD loved u more than we do but ths takes us back to class we study how to live by the love of GOD..
nikisikiliza wimbo wako wa "NITAYAINUA MACHO YANGU NITAZAME MILIMA"tears flow outta my eyes..bye we gonna meet one day
Reply
9/47/2012 from kenya.
Bendetah
4/9/2012 1:13:49 PM
Rest in peace bro,i loved ur movies.I will miss u daily.
Reply
TUMRUDIE MUNGU
MUSSA DEUS
4/9/2012 3:20:57 PM
Nasikitika sana kuona Kanumba the Great hatuta kuwa nae tena katika maisha haya ya mwili hakika wanadamu tumrudie mwenyezi Mungu muumba wa Mbingu na Nchi maana hatujui siku wala saa RI.I.P STEVEN KANUMBA
Reply
why
aline
4/9/2012 5:33:58 PM
god love Kanumba more than we do.
that is why god want Kanumba to go back home.


Reply
Poleni sana Watanzania..
Okendo Petro..
4/9/2012 5:42:06 PM
Hapa Kisumu-Kenya we said sori 2 Kanumba's Family&Tanzania as a whole..Our beloved Kanumba we love u very much but God love u most..though we hv lost u physically but spritually we ar still with u..Rest in Peace..Okendo&Faraje.from(Kenya)
Reply
condolences
YVONNE
4/9/2012 9:39:46 PM
sincere condolences from Kenya. Steve was a talented young man, too young to die too soon. you will be missed by your fans all over the world. fare thee well
,
Reply
condolences
YVONNE
4/9/2012 9:39:50 PM
sincere condolences from Kenya. Steve was a talented young man, too young to die too soon. you will be missed by your fans all over the world. fare thee well
,
Reply
So sad
Dee
4/9/2012 10:26:35 PM
I am from Zimbabwe and i loved Steve to death..I thought he was very talented..it is so sad that his life was cut at such a prime age..May he rest in peace and may his family find solace in God..
Reply
R.I.P steve kanumba
Emy
4/15/2012 5:15:25 AM
Rest in enternal peace kanumba,u were a star,continue 2 be a star whereever u are.l wil mis u go well.frm zim
Reply
Srry for tanzanian cittizen
Amos Njeli Msanii
4/9/2012 10:34:24 PM
Poleni sana ndugu watanzani kwa kifo cha msanii stev mimi kama mkenya nitamkumbukia kwa filamu village pastor na mungu hawape nguvu familia yake R.I.P stev @Amos from Kenya
Reply
time will tell
mwamwaja james
4/9/2012 10:43:40 PM
Its sad anyways but we o ve to know that,thats our way a thing is to be clean all the time since we don know when ll b our time
Reply
Inallilah Waina Illah rajiun
Aisha
4/9/2012 11:44:11 PM
Jamani muasheni Lulu akamzike mpenzi wake
Reply
R I P
biafratravel ltd
4/9/2012 11:52:07 PM
biafra travel ltd inatoa pole sana kwa msiba ulio tupata kuondokewa na msani Steven Kanumba sisi tunampenda lakini mungu anampenda zaidi mMungu iweke mahali pema roho yake .
Reply
Rest in peace
Cate
4/10/2012 12:07:33 AM
In our memories u wil live despite ua physical absence i appreciate ua effort 2 kip east africa on the lane we wil mis u n rest in peace brother
Reply
Rest in peace
Cate
4/10/2012 12:08:57 AM
In our memories u wil live despite ua physical absence i appreciate ua effort 2 kip east africa on the lane we wil mis u n rest in peace brother
Reply
Rest in Peace
Lucy
4/10/2012 12:17:14 AM
oh no RIP Steven Kanumba
Reply
kazi ya mungu haina makosi
celline nshunju
4/10/2012 12:57:01 AM
mimi pamoja na famillia yangu tumepokea kwa masikitiko makubwa kifo chako wewe steven kanumba tunakutakia mapumziko mema utakumbukwa na wengi kwani umeacha pigo kwa familia ,taifa na dunia kutokana na ubunifu wako pamoja na mchango mkubwa wa kuiendeleza sanaa katika fani ya maigizo nchini na duniani kote utakumbukwa na wengi :BWANA AMETOA ,BWANA AMETWAA JINA LA BWANA LIBALIKIWE -- UPUMUZIKE KWA AMANI.
Reply
Rest in peace
Mahhler Lutah from Udom
4/10/2012 1:06:07 AM
Ni vigumu kuamini kuwa hatupo pamoja nawe bro.We will miss a lot.REST IN PEACE
Reply
R.i.p
Dominick ongeri
4/10/2012 1:06:37 AM
So sad RIP
Reply
PAIN
Sella
4/10/2012 1:56:44 AM
Painful to- us your fans and most painful to you mom and dad no matter the differences that existed. REST IN PEACE.
Reply
Rest in peace dear one
Well wisher
4/10/2012 2:03:27 AM
I personally assume Lulu should be punished so no other Lulu act that way, pain of Kanumbas death one should ask mother, why cheat on him?
Reply
maumivu
farida
4/10/2012 2:18:16 AM
poleni sana wa2 wote kwa kumpoteza wa moyo we2 steven kanumba Mungu kampenda zaidi ye2 jamani iiiiiiiiii
Reply
Rip
Becky
4/10/2012 2:41:10 AM
Rip kanumba.
Reply
Norway
sandrine
4/10/2012 2:57:01 AM
kanumba, yaani hatutaonaka tena film za kitanzania kabisa.yaani baba.wewe ndiye stare wetu kabisa. we love u papa
Reply
Inallillah wina illaihi rajiun
fatma
4/10/2012 3:36:25 AM
may Allah rest ur soul in eternal peace.
Reply
macungu
Rachid k.
4/10/2012 3:49:56 AM
allah amlaze mpenzi wetu mahalapema. kuhusu (lulu) tuace police ifanye kazi yake.
Reply
kanumba's death
anitah
4/10/2012 4:06:03 AM
Oooh wat a sudden death to a very young and successful man maay his soul rest in eternal peace ipray that justice shall be serverd to person involde
Reply
Good bye
lenge
4/10/2012 4:22:08 AM
I learn that having a girlfriend is not good. better just get married than having a pathogen born lady in my life.
Rest in peace bro.
Reply
Condoleances.
Dina Laine M
4/10/2012 4:53:09 AM
Ho! Kanumba que ton ame repose en paix et que la terre de nos ancetres te soit doux. tu restera toujours vivant a travers tes ouevres.nous ne t'oublierons jamais. will will miss you so much Brother
Reply
condolences
liz nairobi kenya
4/10/2012 4:53:27 AM
we both came from soil and to the soil back we shall all go......its so painful to loose u late actor.steve kanumba ,but we dont have othrwse....the remaining thng is we chew the pain n we thank God for evrythng.
alwys knw we are all walking with death my dear ,dnt blame the lady for the push....it wasnt her wish to see kanumba sleeping forever......sometimes we do things and they happen vice versa.rest in eternal life darling hopefully to see u in heaven
Reply
Wewe tangulia na ss tunakuja
Masoud hamad
4/10/2012 5:01:21 AM
Hakika umeondoka ila umetuacha na majonzi DEAR ila tutafanya nn kwani kazi yake Mola haina makosa ww umetangulia na ss tuko nyuma yako tunakufata Mola akulaze sehem atakayoamua amyeeen
Reply
maneno
mohamed daddy
4/10/2012 6:19:06 AM
maneno ni kama hayo kwa muislamu kutowa maoni.mombasa kenya
Reply
Rest InPeace
William KATONDJI / DR Congo
4/10/2012 5:10:54 AM
It is so sad to leave this world so young while people still need you, we will not forget you Steven, Rest in peace.
Reply
it hurts to lose you kanumba
Fennah Dariya
4/10/2012 5:29:27 AM
as a tanzanian lady living in kenya,am so heartbroken by your death!
you were the source of my inspiration,though weeping wont bring u back,i cnt hold bak my tears!
REST IN ETERNAL PEACE!
Wil mis u much
Reply
INALILAHI WAINA ILAHI RAJIUNI
KAWAIDA MOHAMED SAID
4/10/2012 5:30:21 AM
HEE BABAMUUMBA ILAZE ROHO YA KAKAYETU PEMA PEPONI ,MEPUSHE NA ADABU YA KABURI , KWANI HATASISI NDIKO TUNAKO ELEKEA
Reply
so sad!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Franck
4/10/2012 5:55:03 AM
that was too easy to beleive she is the one that kill him.
he is to young for that and the story is so fake.
i sugest they should an autopsy just to confirm.
i dont beileve that story.
all they will say will not change the lost of the familly

HOOO GOD !!!!!!!!!!! MAY UR GENTEL SOUL REST IN PEACE
Reply
so sad ................
cherylice
4/13/2012 4:52:26 AM
surely accidents do happen,lulu dint intend to kill kanumba,we are making her life difficult let GOD judge her &kanumba 2 4give her i kno she is regrating olot!!!
Reply
amen
ngala ken
4/13/2012 1:00:34 PM
May ua soul rest in peace bro. we all loved u bt god lvd u more
Reply
Condoléance à la Famille KANUM
Kahindo Ephrem et Ephesther
4/10/2012 6:00:25 AM
Un Message Dure à récevoir, Comprendre, Interpreter, .... Au Nom de Tout le Congolais en Général et Particulièrement de Butembo, Nous disons; "Que Son Ame répose en Paix"
Reply
MORT DE KANUMBA
NADINE NGAMUHAVYAKI
4/10/2012 6:17:28 AM
TROP EMMONTIONNER ET CHOCKER PAR CETTE MORT BRUSQUE DE NOTRE TRES CHER ARTISTE QUI SUITE A CES OUEVRES NOUS AVONS PU RETROUVER RECONFORT. CES SONT LES MOYENS QUI NOUS MANQUES MAIS NOUS ALLIONS PARTIR A VOTRE ATTEREMENT. BIG DADDY VOUS ALLER VRAIMENT NOUS MANQUER.
Reply
soul
mohamed daddy {kinyozi} msa ke
4/10/2012 6:27:19 AM
every soul shall test death his time has reached what about me n u a we ready 4 dat,we should ask our self a we prepared?
Reply
u were tanzania's movies icon.
rama
4/10/2012 6:36:07 AM
kanumba"the great" u've gone 4 goods. So sad. We lost a great asset like u so soon. Ur a bongo movies king. No much to say but R.I.p the great kanumba.
Reply
Very sad
Ruth
4/10/2012 6:50:42 AM
Am a kenyan lady who watch tanzanian movies bcoz of u steve i wil realy miss and pliz dnt blam lulu for that ur making her life difficult and she is steal a young girl
Reply
I M TIRED
D4 SON
4/10/2012 7:13:05 AM
na shindwa hata ku sema nili kuwa na kupenda sana tena sana yani na umiya moyoni filamu yako ya MOSES ili nipa elimu tuli ku penda sisi na MUNGU aka kupenda njoo maana ame ku ita
Reply
Challenging moments for Tanzania
Vincent Nyagaka
4/10/2012 7:20:16 AM
Sincerely I am very sorry & sad for the family of Kanumba,fans & Nation since I do believe that Stephen was the one of best if nt the best in Tanzania movies he was our Celebrity 2yrs back in high school.Its sad for a such year nation builder to die.GOD HIS DEEDS & PLACE IS SOUL IN ENTERNITY PEACE.AMEN
Reply
KANUMBA TU PART SI TÔT
JEMIMAH MBANGO DE BUTEMBO
4/10/2012 7:31:25 AM
Cher BIG DADDY tu t'en vas si vite...cette nouvelle nous touche tous etant fan de Steven Kanumba.Tes oeuvres nous edifient,alors a qui as-tu laisser ton travail quant tu part etant si trop jeune?
Que ton âme repose en paix et que la terre ne nos acêtre te soit douce.
Reply
KANUMBA TU PART SI TÔT
JEMIMAH MBANGO DE BUTEMBO
4/10/2012 7:31:38 AM
Cher BIG DADDY tu t'en vas si vite...cette nouvelle nous touche tous etant fan de Steven Kanumba.Tes oeuvres nous edifient,alors a qui as-tu laisser ton travail quant tu part etant si trop jeune?
Que ton âme repose en paix et que la terre ne nos acêtre te soit douce.
Reply
KANUMBA TU PART SI TÔT
JEMIMAH MBANGO DE BUTEMBO
4/10/2012 7:32:01 AM
Cher BIG DADDY tu t'en vas si vite...cette nouvelle nous touche tous etant fan de Steven Kanumba.Tes oeuvres nous edifient,alors a qui as-tu laisser ton travail quant tu part etant si trop jeune?
Que ton âme repose en paix et que la terre ne nos acêtre te soit douce.
Reply
Poleni watanzania
Lucy nyambura
4/10/2012 7:56:42 AM
In my heart u will remain 4eva. Fare thee well stiv.
Reply
Ameshinda Vita
Vedast
4/10/2012 8:34:06 AM
Kanumba! Umepigana vita vizuri, mwendo umeumaliza. Umewafundisha Watanzania (vijana) namna ya kupambana na maisha pasipo kukata tamaa.
Kama wanakupenda kweli, wataiga mfano wako.
For you, no more fighting, no more struggle. rest in Peace!
Reply
Rest in peace
Leilah
4/10/2012 9:57:34 AM
May u rest in eternal peace brother,til we meet again.Life is indeed a journey n we r all passers by._kenya
Reply
Poleni sana
Hezron Obado
4/10/2012 12:37:21 PM
We are very sorry the death of such a young and ambitious person. Young men lets learn from the death of Kanumba and Samuel Wanjiru of Kenya. Much prayer need in this.
Hezron.
Reply
we all hope that we will se u
angelique
4/10/2012 12:59:37 PM
im verry sorry he die i still dont believe that he die he was hansome he was good guy i play for he that he will go to heaven god be with u stavan kanumba <3
Reply
Rip
Grace
4/10/2012 1:52:31 PM
R.i.p kanumba.
Reply
Ni huzuni.!
Innocent Isaya Kanyata
4/10/2012 3:09:12 PM
Ni huzuni kumpoteza msanii,alieipeperusha bendera ya Tanzania kimataifa.Lakini katika hili lililotukumba watanzania na wapenzi wote wa ndugu marehem Kanumba,si vema akawepo mtu wa kulaumiwa.Kwani mimi siamini kwa vyovyote kama yeyote angependa litufike hili japo huwa halikwepeki. Ndugu zangu naomba tuamini kuwa imekuwa ivo ndugu yetu Kanumba ametutoka lakini asiwepo mtu wa kumnyoshea kidole mwenzake kwani hayupo miogoni mwetu yeyote ambae kwa hiari yake angependa litufike hili.
Reply
GONE TOO SOON
Pesh from New york
4/10/2012 3:11:42 PM
Ave nt blvd damn its so shocking may ur soul RIP ENTERNALY
Reply
Ni huzuni.!
Innocent Isaya Kanyata
4/10/2012 3:18:52 PM
Ni huzuni kumpoteza msanii,alieipeperusha bendera ya Tanzania kimataifa.Lakini katika hili lililotukumba watanzania na wapenzi wote wa ndugu marehem Kanumba,si vema akawepo mtu wa kulaumiwa.Kwani mimi siamini kwa vyovyote kama yeyote angependa litufike hili japo huwa halikwepeki. Ndugu zangu naomba tuamini kuwa imekuwa ivo ndugu yetu Kanumba ametutoka lakini asiwepo mtu wa kumnyoshea kidole mwenzake kwani hayupo miogoni mwetu yeyote ambae kwa hiari yake angependa litufike hili.
Reply
Autopsy
Nwaka2012
4/10/2012 7:18:52 PM
Kwa Nini Polisi wamemshikilia Lulu bila Autopsy Report Ya marehemu?, kutokana na habari ninazosisoma Kanumba alikuwa amemuita Lulu Nyumbani Kwake na sio kwamba Lulu alimfuata Nyumbani Kwake kumuua. If things went wrong during the visit then we need to know the cause of Death, manner of Death before we jump into a conclusion....it could be self defense, Suicide, accident, I doubt is an homicide. Lets Put this to the Test ,How much did he weigh and how much does she weigh ? Can she really push this Energetic man to the Ground? I found hard to believe .. If Infact she Pushed Mr Kanumba to the ground then he could have underlying medical Conditions which led to his death. .I have to say Innocent until Proven Guilty....
Reply
Kifo kinauzunisha jameni!!
Baraka Amani Gloire
4/10/2012 9:26:42 PM
ITatizo la jambo ningelijua nikwamba linakuja baada ya safari.ngelikuwa mtu anaweza kujua siku yake ya mwisho ni kama anaweza kujiandaa vema, ila ni siri ya mungu. kweli mimi ninauzunika sana ka kifo ikio cha kanumba kweli tangu kusikia kuona iyo habari nimejisikia vibaya sana mpaka hivi karibu week nzima na nusu sijala, sijisikiyi kabisa . na sisi tulio uku marekani kuna uzuni mkubwa sana. kweli tumepoteza mtu wamaana sana uko Africa sana sana East Africa na Central Africa. Namwombea Mungu anusamehe dhambi zale na makosa yake ili amupokee katika ufalme wa mbinguni. Mungu amubariki na awe naye daima!!! Ombi langu nikwamba tuzidi kuombeana watu wote sasa kuombea familia ya marehemu kwa wingi ili wajipe moyo na mungu pia awabariki nao waliyo baki. Vifo vinazidiana hatakama vyote vinauzunisha!!!!!!!!!!!!!!!
Reply
Too young to die, our hero!!!
Phephisa in Swaziland
4/10/2012 10:33:36 PM
Am trying to come to terms with reality about the African talent gone too soon, Steve. Our hero as Africans, we have lost a a Great man indeed, may his soul rest in peace. My sincere condolences goes to his family, the leadership of Tanzania and the nation at large. We shall miss him so dearly, oh what a loss!!!
Reply
spelling
diana
4/10/2012 11:30:07 PM
can we see lulu and see what she has to say for her self.
Reply
R.I.P
mdwax
4/10/2012 11:50:42 PM
we love u 4eva
Reply
R.I.P
FRANCIS M
4/11/2012 12:09:17 AM
The untimely death of Steve Kanumba sio pigo kwa Tanzania tuu ila kwa dunia nzima haswa East Africa tulikupenda ila mola alikupenda zaidi.

Rest In Peace

FMM Mombasa, Kenya
Reply
Left a mark into our hearts
Belinda mshinahella
4/11/2012 12:32:21 AM
We will always remember you bro.....though we love you but our almighty creater loved you more but it doesn't mean also the ones who remained, we not loved but your time reached and God decieded to fulfill the plans planned.....may your soul rest in peace
Reply
R.i.p
Amina ahmed
4/11/2012 1:33:55 AM
May u soul rest in peace steve.ur such a great actor.ur legacy will live forever.
Reply
Oh ????a pity.
Zino247
4/11/2012 1:48:10 AM
It's a pity dt i knew u so early wit an innocent luk. R I P .KANNUMBA
Reply
Rambirambi Kutoka Kenya
Saidi Mfaume
4/11/2012 1:53:14 AM
Rambirambi zangu ziwaendee jamaa,marafiki na mashabiki wake wote.Hakika ni pigo kubwa sio tu kwa jamaa,marafiki na mashabiki bali kwa Afrika Mashariki kwa jumla kwa kumpoteza msanii huyu shupavu. Isipokuwa nina ushauri kwa vyombo vya uchunguzi wa visa vya jinai TZ walipege darubini tukio hili kwa kina zaidi ili kujua ukweli wa mambo.Kwa kweli kisa hiki kinafanana na kile kilichosababisha kifo cha mwanariadha mashuhuri Kenya mwaka jana.Ushindaniaji au ung'ang'aniaji wa wchumba katika kisa hiki usipuuziliwe mbali kwani aliyeshindana na Lulu kumpata Kanumba au aliyeshindana na Kanumba kumwahi Lulu anaweza kutenda lolote kupata matilaba yake.Inafanana na ajali lakini yaweza isiwe ajali bali si uchawi.Kwa Mungu sote tutarejea.
Reply
we must lean through for him!
DullahDullahyo
4/11/2012 2:03:07 AM
Every one can die, but him...!
Reply
pole ya kirambirambi
prince william kabwenze
4/11/2012 3:04:19 AM
I was terribly shocked to hear about the death of the one my children are very fan of.It was an untreatable shock .May God agree him in the saints' peace place.he was a film star to give educational entertainment on week ends.There is nobody else to calm us down.We loved him in the eastern part of DRC WHERE I am.My wife and my daughter JUDITH are very upset from it and enjoy doing nothing but weeping
All my sympathy to tanzania and wasani .we love you too much
Reply
INANILAHI WAINAILAH RAJUUN
gillian
4/11/2012 4:02:30 AM
Sote ndo njea/ Mwenyezi Mungu akulaze mahali pema.
RIP dear
Reply
such a lovebl man
mary frm kenya
4/11/2012 4:52:20 AM
he inspired us.he was vry jovial.bt al the same,to er is human,to forgive is devine.so lets nt point fingures at 'lulu' lets giv her the chancd to defend her self.ovias,she didnt plan to get rid of him.Stive dear,RIP.we lovd u bt God lovd u more
Reply
LULU THE KILLER
sexy ponky
4/11/2012 5:01:48 AM
I HOPE THIS A LESSON TO ALL TANZANIAN GIRLS WHO FEEL THEY ARE HOT CAKES. STOP CHEATING ON YOUR PARTNERS.

AS FOR YOU SO CALLED LULU, YOU DESERVE A LIFE TIME SENTENCE IN JAIL FOR TAKING AWAY OUR BELOVED KANUMBA. f**k YOU CHIC, YOUR A KILLER, MURDERER AND MAN SLAUGHTER. YOU BETTER KILL YOUR SELF BEFORE I COME AND REVENGE ON YOU.

KANUMBA WAS GOING TO PUT TANZANIA ON FAMOUS WORLD WIDE AND THANKS TO YOU AND YOU CHEAP LIFE STYLE OF LIKING MANY MEN, YOU HAD TO KILL MY KANUMBA.

I SWEAR YANI WEWE MTOTO, AM SERIOUSLY BEEFING YOU. LIONE, YOUR NOT EVEN HOT. U HAVE TO BE PUSHED IN THE PIT LATRIN AND LET MAGGOTS EAT UP TILL U DIE AND NO FUNERAL FOR YOU.

f**k U LULU. U SUCH A b***h, SLUT, HORE, p***y, ANAS, BUM, ARMPIT AND ABOVE ALL AS USELESS AS A USED PAD.

MY PRECISOUS KANUMBA I LOVE YOU REST IN PEACE BABY
Reply
RIP, STEVE
Obiakor L
4/16/2012 5:56:27 AM
Please I do not know the connection between his death and the woman people are cursing.
Reply
Sad
Kate
4/11/2012 5:07:52 AM
RIP Steve kanumba
Reply
WE WANT JUSTICE TO BE SERVED
PANIA
4/11/2012 5:09:56 AM
I SUPPORT SEXY PONKY. LULU ALSO TO BE KILLED. WE HAVE TO PUSH HER INTO A DEEP TOILET. TIT FOR TAT IS A FAIR GAME.

AN EYE FOR AN EYE: WE HAVE TO ALSO PUSH HER IN RETURN AND I INSIST IN THE TOILET.

LULU WE CAN ONLY FORGIVE IF YOU BRING BACK KANUMBA TO LIFE WHICH IS IMPOSSIBLE SO BETTER YOU ALSO DIE OR LEAST SERVE A LIFE SENTENCE IN JAIL.

YOU HAVE SPOILT THE NAME FOR TANZANIAN GIRLS. THE WORLD THINKS WE ARE KILLERS LIKE YOU.

YOU KILLED OUR KANUMBA. TANZANIA HATES YOU.

IF YOU ARE RELEASED AM SO GOING TO HAUNT YOU DOWN EVEN THOUGH YOU GO OUTSIDE TANZANIA.

YOU ARE DEAD OOOOOOOOOOOHHHHH
Reply
i am sorry. Sikumua Kanumba
elizabeth micheal
4/11/2012 5:16:42 AM
Dear kanumba fan,

I would like to take this opportunity to apologise for the sudden death of my boyfriend. I am hurting just like you. It was all mistake and i regret all the events of that horror night.

I did not push him, he slipped and feel his fore head. I am so sorry. I pray the whole world forgives me.

Today, I went to court for my hearing but it only God and my late boyfriend who know the actual truth.

I miss my boyfriend, my love and my husband meant to be but now he is gone. Rest in peace mpenzi wangu Kanumba Steven.
Reply
God is de provider
Kaposhy
4/11/2012 2:33:33 PM
Kila mtu amepangiwa kifo chake na Mungu. Ule chakula ushibe ufe Uugue namaradhi ufe Ajali yoyote pia ufe kama ndugu kanumba. Kilichobaki ni kulilia nafsi zetu kwani yake yamekwisha. Pia tusimlaum bi lulu kwasababu amefiwa na mwandani wake ambaye haiwezekani yeye kumwua ila ni ajali. Tusihukumu sijenasi tukahukumiwa bali tuiombee familia yake pamoja na lulu kwa sababu kanumba angeamka leo angemsamehe na kumkumbatia lulu licha ya maumivu angelikua nayo.
Reply
SORRY!
Cherylice frm Nairobi Kenya.
4/13/2012 4:31:40 AM
Human is to error & so no 1 is perfect,we dont have to judje Lulu till we find enough evidence that she is guilty,they had missunderstanding & her intension was`t to kill KANUMBA,SO LETS NOT ACCUSE HER FOR THE ACTION COZ WE WERE NOT THERE.Tho its painful bt God knows why it happened.i pray that wherever kanumba is jst use any sign & manifest to the pple and tell them wether lulu is innocent or not coz she`s suffering allot.If av spoken bad in any way am sorry becoz i know how it feels to be called a murderer(muuaji)To the family of the late kanumba am sorry coz God gives &takes jst take hrt coz sisi sote tu njiani.
Reply
WE WANT JUSTICE TO BE SERVED
PANIA
4/11/2012 5:18:57 AM
I SUPPORT SEXY PONKY. LULU ALSO TO BE KILLED. WE HAVE TO PUSH HER INTO A DEEP TOILET. TIT FOR TAT IS A FAIR GAME.

AN EYE FOR AN EYE: WE HAVE TO ALSO PUSH HER IN RETURN AND I INSIST IN THE TOILET.

LULU WE CAN ONLY FORGIVE IF YOU BRING BACK KANUMBA TO LIFE WHICH IS IMPOSSIBLE SO BETTER YOU ALSO DIE OR LEAST SERVE A LIFE SENTENCE IN JAIL.

YOU HAVE SPOILT THE NAME FOR TANZANIAN GIRLS. THE WORLD THINKS WE ARE KILLERS LIKE YOU.

YOU KILLED OUR KANUMBA. TANZANIA HATES YOU.

IF YOU ARE RELEASED AM SO GOING TO HAUNT YOU DOWN EVEN THOUGH YOU GO OUTSIDE TANZANIA.

YOU ARE DEAD OOOOOOOOOOOHHHHH
Reply
WE WANT JUSTICE TO BE SERVED
PANIA
4/11/2012 5:20:42 AM
I SUPPORT SEXY PONKY. LULU ALSO TO BE KILLED. WE HAVE TO PUSH HER INTO A DEEP TOILET. TIT FOR TAT IS A FAIR GAME.

AN EYE FOR AN EYE: WE HAVE TO ALSO PUSH HER IN RETURN AND I INSIST IN THE TOILET.

LULU WE CAN ONLY FORGIVE IF YOU BRING BACK KANUMBA TO LIFE WHICH IS IMPOSSIBLE SO BETTER YOU ALSO DIE OR LEAST SERVE A LIFE SENTENCE IN JAIL.

YOU HAVE SPOILT THE NAME FOR TANZANIAN GIRLS. THE WORLD THINKS WE ARE KILLERS LIKE YOU.

YOU KILLED OUR KANUMBA. TANZANIA HATES YOU.

IF YOU ARE RELEASED AM SO GOING TO HAUNT YOU DOWN EVEN THOUGH YOU GO OUTSIDE TANZANIA.

YOU ARE DEAD OOOOOOOOOOOHHHHH
Reply
kanumba ze greater
daglish
4/11/2012 5:53:48 AM
polen kwa msiba wa actor we2 kanumba.
Reply
kanumba ze greater
daglish
4/11/2012 5:53:53 AM
polen kwa msiba wa actor we2 kanumba.
Reply
kanumba ze greater
daglish
4/11/2012 5:54:01 AM
polen kwa msiba wa actor we2 kanumba.
Reply
WE WANT JUSTICE TO BE SERVED
PANIA
4/11/2012 5:54:22 AM
I SUPPORT SEXY PONKY. LULU ALSO TO BE KILLED. WE HAVE TO PUSH HER INTO A DEEP TOILET. TIT FOR TAT IS A FAIR GAME.

AN EYE FOR AN EYE: WE HAVE TO ALSO PUSH HER IN RETURN AND I INSIST IN THE TOILET.

LULU WE CAN ONLY FORGIVE IF YOU BRING BACK KANUMBA TO LIFE WHICH IS IMPOSSIBLE SO BETTER YOU ALSO DIE OR LEAST SERVE A LIFE SENTENCE IN JAIL.

YOU HAVE SPOILT THE NAME FOR TANZANIAN GIRLS. THE WORLD THINKS WE ARE KILLERS LIKE YOU.

YOU KILLED OUR KANUMBA. TANZANIA HATES YOU.

IF YOU ARE RELEASED AM SO GOING TO HAUNT YOU DOWN EVEN THOUGH YOU GO OUTSIDE TANZANIA.

YOU ARE DEAD OOOOOOOOOOOHHHHH
Reply
C'EST VRAIMENT TOUCHANT
JEMIMAH MBANGO DE BUTEMBO
4/11/2012 6:04:13 AM
CHER STEVEN KANUMBA, JE NE PARVIENS TOUJOURS PAS EN COMPRENRE TON DEPART SI BRUSQUE ET SI TRES VITE ET TRES TOT,COMMENT CONPRENDRE QUE C'ETAIT LE TEMPS DE DIEU? AVEC TES OEUVRES SI EDIFIANT,JE NE SAIS COMMENT ME RESAISIR,
QUE LE BON DIEU TE GARDE A SA MAIN DROITE ET QUE TON AME REPOSE EN PAIX ET QUE LA TERRE DE NOS ACETRE TE SOIT DOUCE!
Reply
Rip
Jjj
4/11/2012 6:26:36 AM
Rip
Reply
R.I.P
SHACK.COM
4/11/2012 6:42:32 AM
WHY KANUMBA
Reply
Pole kwa familia ya Kanumba
Bengi
4/11/2012 9:03:01 AM
Tuna sema pole sana kwa jamii ya bwana Steven Kanumba ambaye alituacha bado kijana kabisa, ila tufahamu kama ni msiba ilifika, tufahamu kama maiti haikose sababu.
Reply
R.I.P
C.J
4/11/2012 11:15:50 AM
Kanumba you were great here on earth but in heaven you will be much greater we love you but God loved you more as you said in your First intervies from Big brother Africa we should learn to love and more so to forgive,i pray that God almighty forgive you for the time you have been here with us and my heart goes to his mum and family members and Lulu i believe it was an accident and it can happen to anybody Lulu she really needs to pray to God and to seek God more. i pray for her and i believe that justice will be done to the family and to Lulu.R.I.P MR Steve Kanumba it is better on the other side love you BIG.
Reply
R.I.P
C.J
4/11/2012 11:17:55 AM
Kanumba you were great here on earth but in heaven you will be much greater we love you but God loved you more as you said in your First intervies from Big brother Africa we should learn to love and more so to forgive,i pray that God almighty forgive you for the time you have been here with us and my heart goes to his mum and family members and Lulu i believe it was an accident and it can happen to anybody Lulu she really needs to pray to God and to seek God more. i pray for her and i believe that justice will be done to the family and to Lulu.R.I.P MR Steve Kanumba it is better on the other side love you BIG.
Reply
pole sana
Angel
4/11/2012 11:47:55 AM
mes condoleances a toute la famille du defum, nous sommes de coeur avec vous, que son âme repose en paix. On ne va pas oublier, seulement il va nous manqué.
Reply
kanumbaz death
riscah wakio from kenya
4/11/2012 12:30:31 PM
we make our plan but God iz da last answer please lets not blem lulu coz dei say what one can do out of luv iz more dangerous dan what one can do out of hatred.yes may be she pushed him out of anger but am sure she didnt intend 2 kil him may da aengles welcome him.
Reply
Condoléances
Mumbere Kanzira
4/11/2012 4:50:35 PM
Je suis très ému d'avoir appris la mort de Steven Kanumba, cet acteur talentueux, qui m'a fait aimer le théâtre et appris à y trouver des leçons pour la vie. Mes condoléances à tous nos frères et soeurs Tanzaniens et à toute la famille de l'illustre disparu. Que son âme repose en paix et que la terre de nos ancêtres lui soit douce. Tu es bienheureux Kanumba, toi qui as compris que pour vivre il faut lutter et être optimiste. Tu es bienheureux puisque cela, que le Très Haut a caché aux sages et aux savants, il te l'a révélé. Prie pour nous qui continuons à lutter. de la RDC, Kinshasa
Reply
rest in peace
mandela samson
4/12/2012 12:15:10 AM
hakuna ajuaye siku yake binadamu wote tuko safarini na tunachotakiwa kujua ni kwamba mwisho wa safari ni popote
Reply
Mungu alimpenda zaidi
Ramla mohamed twahir
4/12/2012 1:33:14 AM
Tunaskitika kwa kifo cha kaka yetu.La muhimu kuhusiana n dada huyu aliuwa bila kukusudia.mwanadamu si kamili,na atusubiriae zaidi Mola
Reply
RIP
PRISCA,GLODIE,JOSIAS,DEBORAH
4/12/2012 5:12:06 AM
MAY THE SOUL OF KANUMBA STEVEN REST IN PEACE AND PLEASE GOD HELP HIS WIFE AND DAUGTHER TO NOT FEEL SO LONELY,IT'S HARD BUT HELP THEM DAT DIS DAY BE ONE OF DA COOLEST,THEY EVER HAD AND MAY THE GRACE OF THE LORD BE WITH THEM RIP
Reply
death of steve
zzzzz
4/12/2012 5:12:58 AM
rest i peace steve you will be missed by many
Reply
WE WANT JUSTICE TO BE SERVED
PANIA
4/12/2012 5:16:54 AM
I SUPPORT SEXY PONKY. LULU ALSO TO BE KILLED. WE HAVE TO PUSH HER INTO A DEEP TOILET. TIT FOR TAT IS A FAIR GAME.

AN EYE FOR AN EYE: WE HAVE TO ALSO PUSH HER IN RETURN AND I INSIST IN THE TOILET.

LULU WE CAN ONLY FORGIVE IF YOU BRING BACK KANUMBA TO LIFE WHICH IS IMPOSSIBLE SO BETTER YOU ALSO DIE OR LEAST SERVE A LIFE SENTENCE IN JAIL.

YOU HAVE SPOILT THE NAME FOR TANZANIAN GIRLS. THE WORLD THINKS WE ARE KILLERS LIKE YOU.

YOU KILLED OUR KANUMBA. TANZANIA HATES YOU.

IF YOU ARE RELEASED AM SO GOING TO HAUNT YOU DOWN EVEN THOUGH YOU GO OUTSIDE TANZANIA.

YOU ARE DEAD OOOOOOOOOOOHHHHH
Reply
ENCOURAGEMENT & POLE.
NYABONG'O ATIDO NYOX BUNIA/RDC
4/12/2012 5:38:18 AM
VOUS AUSSI, TENEZ-VOUS PRET. CAR LE FILS DE L'HOMME VIENDRA A L'HEURE OU VOUS N'Y PENSEREZ PAS. DEMAIN CE SERA MOI OU/ET TOI.

FANYIA MUNGU KAZI (SASA), USIKU UNAKUJA MUTU HATAWEZA KUIFANYA.

MUNGU, FARIJI JAMAA KUUUUUUUUUBWA YA NDUGU S. KANUMBA.
Reply
condolence
winnie nyarkajimbo
4/12/2012 7:15:51 AM
Poleni sana watanzania kwa kupoteza mpendwa wenu na hata wetu kanumba. i hope his death was as a result of God's plan and therefore let's not accuse that young lady.may the Lord welcome him into the kingdom of light and peace.
Reply
WE WANT JUSTICE TO BE SERVED
PANIA
4/12/2012 7:39:20 AM
I SUPPORT SEXY PONKY. LULU ALSO TO BE KILLED. WE HAVE TO PUSH HER INTO A DEEP TOILET. TIT FOR TAT IS A FAIR GAME.

AN EYE FOR AN EYE: WE HAVE TO ALSO PUSH HER IN RETURN AND I INSIST IN THE TOILET.

LULU WE CAN ONLY FORGIVE IF YOU BRING BACK KANUMBA TO LIFE WHICH IS IMPOSSIBLE SO BETTER YOU ALSO DIE OR LEAST SERVE A LIFE SENTENCE IN JAIL.

YOU HAVE SPOILT THE NAME FOR TANZANIAN GIRLS. THE WORLD THINKS WE ARE KILLERS LIKE YOU.

YOU KILLED OUR KANUMBA. TANZANIA HATES YOU.

IF YOU ARE RELEASED AM SO GOING TO HAUNT YOU DOWN EVEN THOUGH YOU GO OUTSIDE TANZANIA.

YOU ARE DEAD OOOOOOOOOOOHHHHH
Reply
IS ONLY GOD WHO CAN JUDGE
Simon
4/18/2012 12:17:17 AM
My friend Pania please don't judge because if you do, you will also be judged by God. Nobody is perfect in this world and neither are you. It was just a mistake for heaven's sake. That chick is innocent and i am sure she is very sad more than you because she has lost her boyfriend. Death is meant for everybody and when the time comes nobody can escape. I very much believe that it was Kanumba's time to go and be with our heavenly father and nothing could have been done to avoid it even if he ran somewhere else . So i advice you to pray for Lulu so that God's grace may be upon her instead of condemning and threatening her she needs JESUS in her life. Also pray so that God may take hatred and anger off your heart and give you the grace to love and forgive other people when they wrong you. Even if you push her in the toilet you will also be caught and jailed for murder. Don't forget that history repeats itself. I advice you to read the book of Matthew 7: 1-5 Be blessed.
Reply
A man never knows when to kill
Ezéchiel Nyabenda-Buja-Burundi
4/12/2012 8:13:36 AM
Condolences to all fans, country and family. Who knows? An swift angel was sent at that moment to pick Kanumba up. Why condemning such a young girl? Or Why did the police hastened to imprison her? Only good deeds will save us. If Kanumba has gone who told him to go so early? GOD. For the sake of justice and fate's compliance, do not lose your time. Shut up and double-check your own vehicles, in fact may be, tomorrow it may come to pick you to meet God your creator. You mean every accidents which happened in Tanzania were caused by the drivers or conductors? Let us love all people and embrace justice. Who will tell whether it is Kanumba's fault or Lulu's? Why did they meet that day not the next? Why not the day before? A note to my readers is If you adore someone instead of God, you contribute to his downfall even death.So everyone has killed Kanumba we all deserve prison.Wisdom of today: ALL MEN ARE GRASS, THEIR BEAUTY IS VANITY AND MEANIGLIESS, CHECK AND BEWARE. pls, I am a positive thinker, and sorry.
Reply
Condoléances
Ainsi MULINZI
4/12/2012 8:24:42 AM
Nous présentons nos condoléances les plus attristées à la famille biologique de cette grade star en la personne de Steven Kanumba Hense. Que son âme repose en paix.
A Bukavu nous te pleurons beaucoup Steven. Tu es parti trop tôt.
Reply
sorry
unprece
4/12/2012 8:45:04 AM
That is always the end of lovers who love better. But for those who love many loves end up losing all.
Reply
Kanumba's death
Annie mark from malawi
4/12/2012 9:10:45 AM
We wil miss u so much our best actor. May his soul rest in peace.
Reply
i feel depressdd by his death
moses ngulube
4/12/2012 11:27:57 AM
plz cn sum1 tel me wat realy hapend to this man is it true he was killed by his girl frend,plz anyone who has the full information can inbox me using this email ngulubemoses@yahoo..co.uk or seach me on facebook (moses ngulube) or twitter (moses5516).plz wat transpared btn his girlfrend & him that led to his death.
Reply
My star Kanumba.
Kisu ya or Rene.
4/13/2012 3:24:07 AM
Moyo wangu umejaa na uzuni kwa sababu ya kifo ya my star, no much more to say but let's understand! Bwana ame towa na bwana ame twaa jina lake nalibarikiwe. Mungu amulaze pema peponi.
Reply
idea
nelson mugera
4/13/2012 3:42:40 AM
we should not all blame lulu the thing to do is to see if kanumba was killed or it is a natural death there might be someone behind all this;R.I.P kanumba the great
Reply
idea
nelson mugera
4/13/2012 3:46:32 AM
we should not all blame lulu the thing to do is to see if kanumba was killed or it is a natural death there might be someone behind all this;R.I.P kanumba the great
Reply
Pole wasanii wa Tanzania
Echatize Musa Kihombala
4/13/2012 4:44:26 AM
Kifu chandugu wetu kanumba kweli kinahomiza moyo, nikwetu sisi kufanya mapenzi ya Mungu hapa nduniani sisi niwapitaji tu. Nilazima tutafute uwepo wa Bwana. Dada LULU kama mpenzi wake tusimulaumu siyo mapenzi yeke nilawima tumusogelee nakumufariji. Mungu ametowa tena anatwaa, Roho ya marehemu ya tuliye mahili pema. Mungu awabariki.
Reply
SORRY!
leila
4/13/2012 5:33:24 AM
as we`ve heared that late kanumba and lulu had a fight, mayb lulu was trying to defend herself and in the process kanumba fell & died.kama hangejitetea yeye ndie angekufa & bcoz we were not there lets not blame her maybe GOD wanted him to die in that way,To all fans, friends and family take hrt coz sisi sote tu njiani ila ametutangulia.R.I.P KANUMBA WE LOVED U BT GOT LOVED U MORE & wenever u are remember that lulu loves u so much and she dint intend to kill u jst find a place in your hrt and 4give her she`s realy suffering,LULU i kno hw it feels to be colled a killer jst assume nothing happened as long as u know yourself,sorry 4 loosing ua hubby am sorry,4 now do anything they want u 2 do bt be strong not 4geting that the truth will set u free.
Reply
so sad
Agnes
4/13/2012 6:42:25 AM
May ur soul rest in peace and being forgiven by Mr God
Reply
RIP KANUMBA
Patty kibe
4/13/2012 9:09:04 AM
Tanzania tunasema poleni sana kumpoteza steve. Hapa kenya tulimpenda sana, lakini mola akampenda zaidi.poleni sana kwa shujaa aliyelala.
Reply
TUMEPOTEZA MTU MUHIMU
GEORGE JOSIAH
4/13/2012 10:31:52 AM
KWA KWELI SIAMINI KUWA PENGO LA MSANII KANUMBA LITAKUJA KUZIBWA NA MTU YEYOTE HAPA NCHINI.MUNGU AILAZE ROHO YAKE MAHALI PEMA PEPONI AMEN

TUTAKUKUMBUKA DAIMA
Reply
May the almighty father rest his soul in peace
ngala ken
4/13/2012 1:07:20 PM
We loved you bro but God loved you more rest in peace we will miss you
Reply
Poleni sana
ngala ken
4/13/2012 1:18:23 PM
kanumba was ma fevorite actor. and i blv there is a very big that has been left by him in movie industry of tanzania.
Reply
DRC INALIYA KANUMBA
Emmanuel ZIHALIRWA
4/13/2012 3:09:12 PM
royo yako ipumzike mahali njema msanii Steven Kanumba
Reply
The star Kanumba gone
Ezekiel Manali, Eldoret Kenya
4/14/2012 3:27:25 AM
It s so sad that my favarite actor steven kanumba s gone. God in Jesus name we love u just like u loved us that u r as well going 2strengthen big sisters of steve n parents for this un timely death. May u encourage, strengthen n build them in ur hope.
Reply
pole kwa familia ya kanumba
dareda blockers
4/14/2012 3:27:37 AM
sisi ni wanadamu duniani ni mahali pakupita haina haja ya kuzungumzia sana kifo chake cha msingi ni kumuombea huko aliko sas pia poleni sana ndugu jamaa na marafiki
Reply
YOU MADE IT.
Chris Bwire,Mombasa.
4/14/2012 12:48:37 PM
I believe,as much as you lived afull life,you after all made it the right way.We will live to remember you the late movie icon Mr.Kanumba.May your soul rest in eternal peace.
Reply
YOU MADE IT.
Chris Bwire,Mombasa.
4/14/2012 12:49:16 PM
I believe,as much as you lived afull life,you after all made it the right way.We will live to remember you the late movie icon Mr.Kanumba.May your soul rest in eternal peace.
Reply
thank you
i support
4/14/2012 9:49:02 PM
it is too true R.I.P steven kanumba
Reply
SUPPORTING LULU
innocent but guilty
4/14/2012 9:46:36 PM
i no all of you people right now may hate lulu but if you really think about it it may not be her fault yes she might of pushed him and he slipped or he could of died from drinking because people die from drinking plus maybe where he went before coming home they could of put things in his drink and he died sudenly we shoulden't blame EVERYTHING on her yes i agree that she is guilty of pushing him but we should look at the bright side steven kanumba is now in a better place and we will always have a spot right here in our heart for him R.I.P.

WE LOVE YOU STEVEN KANUMBA ALL OF US !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Reply
condolence from Ghana
Lady Gifty
4/15/2012 11:34:06 AM
STEVE, YOU WERE MY HERO AND IT SO SAD THAT A LITTLE UGLY GIRL LIKE LULU COULD DESTROY YOUR LIFE JUST LIKE THAT .MR HANDSOME I WISH WE COULD PRAY FOR YOU TO COME BACK TO LIFE. I DON'T BELIEVE OUR STEVE WAS A DRUNKARD SOME ONE KILLED YOU AND POURED THE DRINK DOWN YOUR THROAT TO DISRUPT THE VERDICT. BUT IF I SERVE A LIVING GOD THEN THE TRUTH WILL SURELY COME OUT.YOU WERE NOT RESPECTED BY YOUR OWN TANZANIA GIRL, BUT MAN YOU WERE LOVE AND RESPECTED IN GHANA. I PRAY THAT GOD WILL GRANT YOU REST. AS FOR LULU MAY THE GOD THAT I SERVE JUDGE YOU.
Reply
condolence from mashi
rashidy hamisi
4/16/2012 9:26:56 AM
mungu ailaze roho ya maremu mahali pema peponi japokuwa tumepata pigo kubwa sana kwa watanzani kwa kumpoteza msani mahiri aliyependwa na ulimwengu wa dunia ila mungu kampenda zaid kilicho bakia ni kumuombea dua
Reply
R.i.p kanumba
Da boss
4/17/2012 3:58:56 AM
Da grl hkua na htia ckuzake zimefika hyo ni xababu2 xote njia nhyo,elyza hna hti......co tanzania 2 hta kenya 2na hzuni kw we2 kipenzi stev,ilobaki nkuomba mungu amlaze mahlipima amina
Reply
Condolence from Tunduru
Judy
4/17/2012 11:46:06 PM
I was very sad and shocked too when i heard Steven Kanumba's sudden death i was like ooh God don't let it be true. But unfortunately it was. Anyway all in all its Gods plan and nobody can stop him. On the other hand, her girlfriend Lulu is innocent i don't think she did it intentionally and i believe she loved him dearly and arguing in relationships is very normal so please don't put the blame on her. All i pray is that God my help her and save her soul so that she may have peace and change her life style.

Rest in peace Kanumba.
Reply
Condolence
Jackson
4/18/2012 12:24:46 AM
I was very sad by the sudden death of Tanzania's most famous actor Steven Kanumba. My advice is that we should be ready at all times because this is not our permanent home you do not know when God will take you. Ask your self where will you go after you die. Worship God with all your heart, mind and soul and stay ready always. Be blessed.

Rest in peace Kanumba.
Reply
RIP Kanumba
Bunmi fron Nigeria
4/19/2012 10:36:38 AM
I still can't believe this! It's so sad, Steve Kanumba is one actor I like so much, d news of his death came as a huge shock, I was in d kitchen when I heard d announcement on africamagic, I ran out, I couldn't just contain it. God knows best, we wish u'r still here Steve, but God sure knows best. I liked u a lot, always ready to watch ur movies, whether in English or ur native language. Hmm... so sad! Rest in peace Kanumba
Reply
mes condoleances
GRACE KASIRU
4/21/2012 12:54:59 AM
QUE TON AME REPOSE EN PAIX CAR TU ETAIS LE PLUS FAVORI DE TOUS LES ACTEURS DE NOTRE TEMPS
NOUS NE T'OUBLIERONS EN AUCUNE FOIS
TU RESTE VIVANT A TRAVERS TES OEUVRES
Reply
mes condoleances
GRACE KASIRU
4/21/2012 12:56:47 AM
QUE TON AME REPOSE EN PAIX CAR TU ETAIS LE PLUS FAVORI DE TOUS LES ACTEURS DE NOTRE TEMPS
NOUS NE T'OUBLIERONS EN AUCUNE FOIS
TU RESTE VIVANT A TRAVERS TES OEUVRES
Reply
Tanzania
Nuh simba
4/21/2012 8:05:00 AM
Lulu Hakuwa na mpango ya kumuwa imetendeka kwa amri ya mwenyezi mungu hakuna haja ya kumfatilia lulu
Reply
condolence from rwanda
vanessa
4/21/2012 3:27:23 PM
God blees him and his family
Reply
hi
rachel
4/25/2012 5:41:42 AM
ill' never forget that man
Reply
kweli ulikuwa kijana mwenyi talenti
jeanjoie
4/25/2012 3:23:29 PM
we'll never forget you our beloved brother.what yu hav doing was special and educative 4 our family and the all generation.u pumzike ka furaha na amani.we w'll never forget u in our mind.
Reply
Only God
Nicole
4/25/2012 7:10:13 PM
Our oll might help lulu,,, I know she never wants dat to happen to her lover,she is in a deep pain heart broken,and being charged fr murder case, please God help her!!we all loved kanumba,we miss him a lot ,bt Plz low is brind make it easy fr lulu,thnk u God,,,,,,
Reply
KANUMBA ILOVE YOU
KAPELA PABLO
4/25/2012 10:25:31 PM
Kwa watanzania wote kufa kwakanumba nifundisho kwetu ,ukule ,ulale,fanyakazi,juwa ya kwamba sisi niwapitaji tu. nataka niseme LULU kama mimi ninge muacha huru halakini kamama niyeye na hata kama niyeye hakufanya kwa kusudi nakama nikusudi basi MUNGU pekeyake ndie ana juwa. kwakuwa kwetu ulinzi ni mdogo hala kini igelikuwa inchi za ulaya kama ukweli umesha julikana. kwakweli kamamimi ninayo huzuni sana tena sana halakini hiyo ndiyo ilikuwa garilake nimimi toka MAREKANI
Reply
matj
shanye
4/27/2012 5:34:39 PM
rest in peas i am ccrying right know i will never forget you i see you every were on new every were i miss yourest rest inin peacpeac
Reply
death of kanumba
NKURUNZIZA DIEUDONNE
5/1/2012 12:44:23 PM
i am in usa and i heard that kanumba is died but it doesn't matter all is the plan of God and no body that can save his life if god called him . We have to say thank you for all that he did to us if is nice or sad cz God is Great . also i think people were think that kanumba was suposed to live forever but they wrong cz he was the human not the angel or anything . i just wanna say that God bless his family and assume that that's the way that people have to understand that we are the visitors on this world . we hve to keep our live in God hands all the time cz we dont know when is our end. by dieudonne know as peter from Dallas USA
Reply
RIP KANUMBA
KANUMBA CRISPIN
5/4/2012 9:17:43 AM
KAN
UMBA MAY SOLVETION BE GRANTETED TO ALL AFRICA.lulu if real done you must sleep and never come back,but if din"t god must take of your familly rest in piec kanmba
Reply
lulu b**h
AKONKWA C M
5/4/2012 9:27:43 AM
s**t my eyes are full off teyes bcz fo lulululul? but why will you do this beach
Reply
upole sana jamaa mzima
leon musosonte,kambove,katanga,rdcongo.
5/4/2012 12:21:30 PM
kwanini,bwana mungu?ni habari ngani unetupatiya wakati tuna poteza mpendwa kwa kifo kya rafla?bwana,kijana kanumba,umpokea.nina sikitiko kubwa,ata kwa familia yake ya actor,artist,upole tele.kwa lulu,na jamaa yake,maneno ya mfano hi,inaleta kusikitika sana,mawazo ngani,na ule shetani ange kwingiya jua kusukuma mpenzi wako,alaniwe katika njina ya mufalme yesu christu.amen.kwa ote,upole tele.
Reply
Lulu We Loves you
Daniel Mtambo
5/5/2012 1:42:41 PM
Only God Who will judge on this, We play for you, but if you are the victim of this God will punish you, and if not worry not of this you are free in the name of Jesus
Reply
DYING OF LOVE
THE DIVINE DOVE(KIE)
5/20/2012 5:13:16 AM
DEAR MY FRIENDS READERS AND FANS OF KANUMBA,IT WAS THAT GUY'S POINT OF LEAVING THE WORLD BECAUSE WE CANNOT CONFIRM THAT HIS DEATH WAS DUE TO THE PUSHING OF LULU.nooooooooooooo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! NO ONE CAN PUT THE END ON YOUR LIFE EVEN THE RICH ONES. I AM WONDERING, WHAT WERE THEY DOING ,THERE A MISTRUST VS TRUST. MAY BE THE GIRL IS DISHONEST THE REASON WHY THE BOY WANTED TO SURRENDER THE CALLS. HOW CAN YOU BE BELOVEDS AND THEN FIGHT EACH OTHER. THE MATTER BEGAN BEFORE
Reply
INVISIBLE ONE PUSHED!!!
MARTIN IRYAYO , KIE RWANDA
5/20/2012 5:31:30 AM
I SAW MANY TANZANIANS FILMS ACTED BY THIS HERO, KANUMBA, THEY ARE JUST FULL OF GOOD MESSAGES HELPING PEOPLE RESIST ON DISHONEST BETWEEN BELOVEDS. OOOOOOOHHH KIND PERSONS AND THEN INTERESTING ONES CANNOT PERSIST ON THE WORLD. CAN EVERY BODY GIVE ME THE INTERVIEW WITH THAT GIRL. HOLDING ACCOUNT ON THE SIZE OF LULU, KANUMBA'S GIRLFRIEND, I CANNOT AFFIM THAT SHE CAN PUSH THE BOY OF SUCH SIZE.

CAN HYENA PUSH ELEPHANT?

I THINK WE GIVE EXCUSE TO LULU. SHE HAAS TO LEARN FROM THE EVENT.

ACCORDING TO MY OPINIONS THE SHOULD BE PUNISHED BY STAYING TO HERS WITHOUT HAVING ANY BOYFRIEND ANYMORE UNTIL WHEN THE PROPHECY WILL TELL US THE TRUTH ABOUT HER ACCUSATIONS BUT ME, I ALREADY FORGAVE HER .
Reply
Pole familia ya Kanumba
Mary p Sambuo/Maleko
5/29/2012 5:53:45 AM
Roho ya marehem Stevin Kanumba ipate rehema kwa Mungu ipumzike kwa amani Amina
Reply
beach
hop
6/5/2012 8:55:53 AM
She is a beach that who she is may God punish her for what she just did
Reply
dee
silvery
6/20/2012 4:49:51 PM
stevin you a the good move star and i dont fell good wan they tell me the you did
i cry for week and i am very sorry for the i live in AUST
about i am form TANZANIA and a am 17 ye
Reply
2
biraa
7/18/2012 7:53:21 AM
mungu amlaze mahali pema
Reply
We gona mic u kanumba
Ngissa masunga nsolezi
7/26/2012 3:43:44 AM
Polen xana!
Reply
RIP MR. SWEET KANUMBA
JULIAN OKOMA NGORERE
12/5/2012 11:11:40 PM
kANUMBA POLE SANA MWENDANI WA DHATI,TULIKUENZI LAKINI MOLA ALITUZIDI .KWA YOTE TUNAMPA SHUKRANI HATA KWA UZIMA WAKO.POLE ZANGU KWA FAMILIA MAKIWA, MOLA AWAPE NGUVU WAKATI HUU MGUMU.
Reply
ONlY GOD KNOWS
Jamila
5/23/2013 6:01:15 AM
MAY YOUR GENTLE SOUL REST IN ETERNAL PEACE.
TILL WE MEET AGAIN THE GREAT ...............TO ALLHA WE COME FROM AND TO HIM WE SHALL RETURN.
Reply
the great
aimerance husse
6/11/2013 11:43:56 AM
this is so sad i wish the b***h good luck that the great but his girlfriend

we love u the great, rest in p[[
Reply
the great
aimerance husse
6/11/2013 11:44:00 AM
this is so sad i wish the b***h good luck that the great but his girlfriend

we love u the great, rest in p[[
Reply
the great
aimerance husse
6/11/2013 11:44:02 AM
this is so sad i wish the b***h good luck that the great but his girlfriend

we love u the great, rest in p[[
Reply
The Great
Aimerance
6/11/2013 11:45:45 AM
I meant the OMG i just can't believe it
Reply
the great
aimerance husse
6/11/2013 11:45:50 AM
this is so sad i wish the b***h good luck that the great but his girlfriend

we love u the great, rest in p[[
Reply
THE GREAT
SHEKYO
7/19/2013 2:11:34 PM
I will always cry for late Kanumba,And I gonn enter into the world of film in order praise him.Oh! our brother!! forever and ever you was,and you will be the king of Tanzanian's films.Tuombee huko ulipo na umuombee pia mpenzi wako Lulu atulie kisaikolojia kwani hakuna yeyote ajuaye siri ya kifo chako bali ni wewe na Mungu tu.
Reply
condolence
diana
1/24/2014 1:49:12 PM
May ur soul rest in peace
Reply
fare thee wel
Geofrey Olonde;kenya
1/29/2014 8:11:20 AM
oooooohh.My!!stevo's death is truely like adream..To young to die,my almighty God rest your soul in eternal life...byebye bravo
Reply
fare thee wel
Geofrey Olonde;kenya
1/29/2014 8:11:58 AM
oooooohh.My!!stevo's death is truely like adream..To young to die,my almighty God rest your soul in eternal life...byebye bravo
Reply
fare thee wel
Geofrey Olonde;kenya
1/29/2014 8:12:11 AM
oooooohh.My!!stevo's death is truely like adream..To young to die,my almighty God rest your soul in eternal life...byebye bravo
Reply
fare thee wel
Geofrey Olonde;kenya
1/29/2014 8:14:46 AM
oooooohh.My!!stevo's death is truely like adream..Too young to die,may almighty God rest your soul in eternal life...byebye bravo
Reply
fare thee wel
Geofrey Olonde;kenya
1/29/2014 8:15:53 AM
oooooohh.My!!stevo's death is truely like adream..Too young to die,may almighty God rest your soul in eternal life...byebye bravo
Reply
fare thee wel
Geofrey Olonde;kenya
1/29/2014 8:16:08 AM
oooooohh.My!!stevo's death is truely like adream..Too young to die,may almighty God rest your soul in eternal life...byebye bravo
Reply
sentimentos
Lourenço
3/29/2014 6:51:33 PM
Malimo kannumba, asua alma discança empaz, eu gostava muito d voce.
Empora k eu ñ falava swaili mas eu gostava muito dos eus filmes.
Reply

Post your comment

Disclaimer: Do not use this forum as a channel to promote hatred, tribalism or any other kind of personal grievances. The administration can delete or edit a post that violates these guidelines. Keep the posts relevant to the topic in an attempt to keep the forum organised and maintain the focus on each topic. Thank you for your understanding. READ MORE

Other sites of MG Media Group are Nigeria Films, The Nigerian Voice, Modern Ghana